Özellikle aynı bilgisayarı birden çok kişinin kullanması yada bilgisayarınıza oturan kişinin Outlook tıkladığında otomatik açılıp gelen maillerinizi görmesini istemediğiniz de şifre koymak en akıllıca çözüm. Oldukça basit olan outlook şifre koyma işlemi anlatımına geçelim.

Anlatacağım outlook sürümü microsoft 2010 aynı işlemler 2013 sürümü ve daha eski olan 2007 outlook sürümü içinde geçerlidir.

Microsoft Outlook açıyoruz Araçlar > Hesap Ayarları > Veri Dosyaları > Ayarlar > Yeni Bir Pencere Açılacaktır > Parolayı Değiştir..

Outlook-Parola-Oluşturma

Burada “Parolayı Değiştir” tıkladığımızda outlook açılışı için şifre oluşturabilirsiniz. İlk kez şifre koyucaksanız “Eski Parola” kısmını boş bırakmalısınız.

İşte bu kadar. Masaüstünüzde Outlook Mail yazılımınızı tıkladığınızda artık sizden oluşturmuş olduğunuz şifrenizi isteyecektir.

Outlook’ta koyduğunuz şifreyi unutursanız ne olacak?
Microsoft bildiğim kadarı ile bunun için bir program sunmuyor ama üçüncü parti yazılımlar dediğimiz programlar ile unutulan şifrenizi ya görebilir yada değiştirip tekrar giriş yapabilirsiniz.

NOT : Eskisi Gibi Outlook proğramının parolasız açılmasını istiyorsanız Eski Parola yerine oluşturduğunuz parolayı yazarak Yeni Parola yerini boş bırakarak işlemi tamamlayınız.