Adreslerin gizliliğini koruyarak toplu mail atın.

Kişi listenize toplu mail atmak için çeşitli programlar kullanıyor olabilirsiniz. Peki cep telefonu veya farklı bir bilgisayardan toplu mail atmak isterseniz?

Size her pcden rahatlıkla ulaşabileceğiniz mail programı lazım sanırım. Toplu mail ile ilgili birçok sitede alternatifler gördüm. Fakat beni tatmin edecek bir yöntem bulamadım. Ben de gittim google amcaya sordum. Google’ın velinimetleri saymakla bitmez. Dolayısıyla toplu mail atmak için de yine google amcadan yardım alabiliriz. Buyrun.

Görsel yardıma ihtiyaç duymayanlar için 3 adımda hızla açıklıyorum.
1-Gmail posta kutumuzda “Rehber seçeneği ile kişi listesi oluşturduktan sonra, tüm kişileri seçili hale getirerek “mail ikonuna tıklıyoruz”
2-Açılan pencerede “Kime” satırındaki tüm kişileri seçili hale getirip(Ctrl+A) – kesiyoruz(Ctrl+X).
3-Sonrasında Bcc seçeneğine tıklıyoruz. Açılan Bcc satırına adresleri yapıştırıyoruz (Ctrl+V)

Hepsi bukadar. Artık mail adreslerinin gizliliğini koruyarak toplu mail atabiliriz. Fakat ben gmail posta kutusu ile okadar haşır neşir değilim derseniz aşağıdaki görsel ve açıklamalarla konuyu detaylı anlattım.

Bir google hesabımız var veya oluşturuyoruz. Mail kutumuzu açtığımızda karşımıza çıkan ilk pencere “1. Görsel”deki gibi olacaktır. Hemen sağ üst köşede işaretli alana “Gmail” tıklayıp, açılan pencereden “Rehber” seçeneğine tıklıyoruz.

1

Akabinde aşağıdaki “2.görsel” sayfa karşımıza çıkıyor.  Eğer kişi listemizi henüz oluşturmadıysak. Bu ekrandaki işaretli alanlardan teker teker veya toplu olarak “içe aktar” seçeneği ile eposta/mail adreslerimizi rehbere ekliyoruz.

2

Rehberimizi oluşturduktan sonra, aşağıdaki görselden “3.görsel” yardım alarak, sırasıyla 1-Tümünü işaretle ve 2-Mail ikonuna tıklıyoruz.

3

Son adım olarak mail içeriğini oluşturacağımız pencere karşımıza çıkıyor. En önemli kısmı burası. Burada yapacağımız küçük bir dokunuş ile toplu mail atıp aynı zamanda maili alan kişilerin adreslerini gizli tutabileceğiz. Bu şekilde mail alan abonelerimiz de adreslerini güvende hisedecektir. Buraya kadar yapılan işlemle tüm adreslerin KİME: satırına yerleştiğini göreceksiniz. Bu satıra tıklayıp Ctrl+A tuşlayarak tüm adresleri seçili hale getirip Ctrl+X tuşlamasıyla keserek hafızaya kopyalıyoruz. Ardından “Kime” satırının sonunda yer alan “Bcc” seçeneğine tıklayıp açılan satıra Ctrl+V tuşlamasıyla tüm adresleri yapıştırmış oluyoruz. (Yani “Kime” satırından kes “BCC” satırına yapıştır)

Artık içerik oluşturarak gönder butonuna tıklayabiliriz.

EK BİLGİ:  Bcc seçeneğini işaretlemek yerine CC seçeneğini işaretlersek mail attığımız tüm kişiler, maili alan diğer kişilerin adreslerini görecektir.